Ağız Sağlığı Ve Genel Sağlık Arasındaki Bağlantı

Ağız Sağlığı Ve Genel Sağlık Arasındaki Bağlantı

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, iyi bir ağız sağlığı konuşma, yemek yeme ve nefes alma gibi yaşamın birçok hayati alanının anahtarıdır. Bu nedenle, iyi bir ağız sağlığı, genel sağlık ve esenliğin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bazı insanlar ağız sağlığının genel sağlıkla ilişkisini farketmemiş ya da anlamlandıramamış olabilirler. Ancak, oksijen ve besin aldığımız ağzımız, iç bedenimize ve organlarımıza erişim noktası olduğu için ağız sağlığımız ve genel sağlığımız birbiriyle yakından bağlantılıdır.

Bu blog yazısında ağız ve genel sağlık arasındaki bağlantıyı derinlemesine ele alıyoruz. Bu kapsamda, bu ilişkinin nasıl ortaya çıktığını ve ağız sağlığımızın genel anlamda sıhhatimizi ne şekilde etkilediğini okuyacaksınız. Ayrıca diş ve ağız sağlımızı iyileştirmek için bazı pratik tavsiyeleri bulabilirsiniz. 

Ağız Sağlığımız Genel Sağlığımızla Nasıl Bağlantılıdır?

İnsan vücudu son derece karmaşık bir sistemdir. Vücdumuzdaki bir çok farklı görev için çalışan farklı vücut parçaları ve organları vardır. Tüm bu görevler ve sorumlu vücut parçaları, giderek artan sayıda araştırmanın da kanıtladığı gibi birbirleriyle bağlantılı çalışır. Dolaysıyla, sistemdeki herhangi bir aksamanın başka bir yerde problemlere yol açabileceği beklenebilir. Örneğin, Clinical and Experimental Dental Research dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, diş etlerindeki kronik iltihaplanmanın çeşitli kronik hastalıklara yol açabileceğini göstermiştir. 

Ağız sağlığı ve genel sağlıkla ilgili bir başka ilginç nokta da ilişkinin çift yönlü olmasıdır; yani ağız sağlığımızda meydana gelen herhangi bir şey genel sağlığımızı etkileyebildiği gibi, genel sağlık durumumuzun da ağız sağlığımız üzerinde etkili olması olasıdır. Bu nedenle, bu bağlantıyı her iki yönden de dikkate almak oldukça önemlidir.

Ağız Sağlığımız Genel Sağlığı Nasıl Etkiler?

oral health

Kötü ağız sağlığı, genel sağlığınızla ilgili çok çeşitli başka sorunlarla bağlantılı olabilir. Ağız sağlığımızla ilintili olabilecek bazı yaygın genel sağlık problemleri şunlardır:

Bakteriyel Enfeksiyon

Diş eti hastalıkları veya çürükleri olan dişlerin sağlıklı olanlara kıyasla bakteri barındırma olasılığı daha yüksektir. Ağzımızdaki bakteriler vücudun içine girebilir ve kan dolaşımı yoluyla diğer bölgelere seyahat edebilir, bu da bakteriyel enfeksiyonlara yol açar.

Kronik Hastalıklar

Diş sorunları, özellikle de diş eti hastalıkları kronik sağlık sorunlarına neden olabilir. Diş eti dokusundaki iltihaplanmadan kaynaklanan diş eti hastalıkları, kalp hastalığı, diyabet, felç, Alzheimer gibi başka hastalıklarla ilintili olabilir. 

Beslenme Bozuklukları

Diş problemleri genellikle ısırma ve çiğnemede zorluklar yaratır. Isırma veya çiğneme ile ilgili sorunlar uzadığında, bazı hastalar yemek yemekten zevk almayabilir, hatta acı duyabilir. Ne yazık ki bu durum yeme ve beslenme bozukluklarına ve temel vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olur.

Hamilelik İle ilgili Sorunlar

Diş eti hastalığı olan hamile kadınlarda düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riskini artırabilir.

Diğer Sorunlar

Kötü diş sağlığı, ağız ülserleri veya ağız kokusu yaratarak sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür sorunları olan kişilerin özgüvenleri daha düşük olma eğilimindedir.

Genel Sağlığımız Ağız Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Genel sağlık durumumuzun diş sağlığı üzerinde etkileri olabilir. Bu etkiler genellikle ilaç kullanımına bağlı olan veya ilaçlardan bağımsız gelişen kronik sağlık sorunları olabilir.

Kronik Sağlık Sorunları

Diyabet gibi bazı kronik hastalıklar bağışıklık sistemini etkileyebilir. Bu nedenle, ağız enfeksiyonlarına veya diş sorunlarına karşı daha savunmasız olabilirsiniz.

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçlar ağzınızı kurutabilir. Ağız kuruluğu sizi diş eti hastalıklarına ve çürüklere karşı daha duyarlı hale getirir. Böylece ideal ağız sağlığınız bozulabilir.

Ağız Sağlığı Genel Sağlığa Nasıl Fayda Sağlar?

Doğru ve düzenli diş bakımı ile ağız sağlığını koruyabiliriz. Böylece genel sağlığımız tarafında bir çok iyileşme görebiliriz. İşte bunlardan bazıları:

  • Enflamasyonun azalması
  • Bağışıklık sisteminin iyileşmesi
  • Daha iyi bir beslenme rutini
  • Hamilelik sırasında komplikasyon riskinin azalması
  • Genel olarak sağlıklı olma hissi ve beraberinde gelen özgüven

Ağız Sağlığını Nasıl Korumak İçin Neler Yapabilirim?

İşte ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bazı pratik ipuçları:

  • Dişlerinizi düzenli ve etkili bir şekilde fırçalayın. İdeal bir diş fırçası florürlü diş macunu ile iki dakika sürmelidir.
  • Aralarında plak veya bakteri kalmadığından emin olmak için dişlerinizi her gün diş ipiyle temizleyin.
  • Dişlerinizdeki değişimleri sürekli gözlemleyin ve düzenli diş muayenelerinizi aksatmayın.
  • Sağlıklı bir diyet benimseyin.
  • Sigara veya diğer tütün ürünlerini kullanmayın.

Melsadent Ağız Sağlığı İçin Bizlere Neler Sunuyor?

Melsadent, İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunan seçkin bir diş kliniğidir. Klinik, dünyanın her yerinden gelen hastalara en yüksek kaliteyi sunmaktadır. Melsadent’teki diş hekimleri ve teknisyenler, ileri diş teknolojisi sayesinde diş implantı veya kanal tedavisi gibi en karmaşık ağız cerrahisi işlemlerini bile başarıyla gerçekleştirebilmektedir. 

Ağız sağlığınız için kritik dokunuşlar yaparak genel sağlığınızı güvence altına almak isterseniz, hemen şimdi Melsadent ile iletişime geçebilirsiniz. Melsadent ekibi size uygun fiyatlarla mükemmel bakım ve tedaviyi sunacaktır. 

 

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?