Diş Protezleri

MELSADENT

Diş Protezleri

Dental alanda kullanılan diş protezleri, çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin temel fonksiyonlarını (çiğneme, konuşma vb.) geri kazandıran ve estetik anlamda da katkı sağlayan apareylerdir. Genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda diş ve kemik kaybı meydana gelmektedir. Diş protezi tedavisi ile kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir.

Diş Protezi Çeşitleri

Sabit Diş Protezi;

Hastanın kendi kendine çıkaramadığı kron-köprü gibi yapıştırma protezlerdir. Sabit diş protezleri kişinin ağız içerisine özel malzeme ile yapıştırılır. Diş eksikliğinde fonksiyon açısından en yaygın kullanılan diş protezi çeşididir.

Hareketli Diş Protezleri;

Hareketli Diş Protezi hastalar tarafından çıkarılıp takılabilir ve günlük ağız bakımına dahil edilmelidir.

Total Diş Protezi;

Ağız içerisinde eksik olan tüm dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmek amacıyla kullanılan diş protezi çeşididir. Alt ve üst çenede bulunan kemik dokusu yardımıyla kullanılabilen bir diş protezidir ve ‘takma diş’ olarak bilinir. İmplanta el verişli olmayan durumlarda kurtarıcı çözüm yoludur.

Parsiyel Diş Protezleri;

Sabit diş protezi uygulanamayan durumlarda tercih edilen diş protezidir. Diş bulunmayan bölgenin önüne yerleştirilip kanca ile tutulduğundan ‘doku destekli diş protezi’ olarak da adlandırılır. Gerektiğinde hasta tarafından takılıp çıkarılabilir ve günlük ağız içi bakımına dahil edilmesi gereken diş protezi çeşididir.

Hassas Tutuculu Protezler: Kısmen diş eksiği olan kişiler için tercih edilen bir diş protezi çeşididir. Kanca türevi dışarıdan görünen herhangi bir aparatı olmayan estetik diş protezleridir.

Bize Ulaşın

WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?