Diş Teknolojisindeki Son Gelişmeler: Melsadent Nasıl Bir Adım Önde?

Diş Teknolojisindeki Son Gelişmeler: Melsadent Nasıl Bir Adım Önde?

Günümüzde sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak çok daha kolay. Diş Teknolojisindeki Son Gelişmeler, özellikle son yıllarda ivme kazanan mobil teknolojiler ve yapay zeka uygulamaları sayesinde önemli bir değişim yaşıyor. Gelişen teknoloji, daha önce yapılması imkansız veya ağrılı olan pek çok diş tedavisinin çok kısa sürede, zahmetsiz ve ağrısız bir şekilde yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Tabi ki teknolojinin gelişmesi kendi başına yeterli değil. Hastaların teknolojik gelişmelerden azami ölçüde faydalanması için, diş hekimlerinin ve bu alanda çalışan yardımcı kişilerin günümüz trendlerini yakından takip etmesi ve kendisini güncellemesi gerekiyor. 

Bu yazıda diş hekimliği alanında son yıllarda ortaya çıkan ve oldukça yaygın olan teknolojik gelişmeleri paylaşıyoruz. Ayrıca Melsadent olarak bu gelişmeleri nasıl takip ettiğimizi ve hastalarımıza ne gibi imkanlar sunduğumuzu da yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Diş Teknolojisindeki Son Gelişmeler Nelerdir?

Yeni diş teknolojileri birçok hasta ve diş hekimi için heyecan verici bir dönüşüme sebep oluyor. Hem daha işlevsel hem de daha estetik dişler artık hayal değil. Peki, diş hekimliği alanında son zamanlarda öne çıkan bu teknolojik gelişmeler nelerdir? Şimdi bunlara yakından bakalım.

Yapay Zeka İle Teşhis

Diş röntgenleri uzun zamandır diş problemlerini tanılamada kullanılan güvenilir yöntemlerden birisi oldu. Fakat, yapay zeka ile birlikte görüntüleme ve tanılama işlemleri başka bir boyuta evrilmiş durumda. Diş tedavileri için geliştirilen yapay zeka uygulamaları ile artık X ışınları gerçek zamanlı olarak analiz edilebiliyor ve hastanın dişlerindeki problemli kısımlar çok daha hızlı ve doğru şekilde tespit edilebiliyor. Hatta, mevcut verilerden yola çıkarak hastanın gelecekte karşılaşabileceği potansiyel problemler de yine yapay zeka yoluyla öngörülebiliyor.

3D Baskı

Ortodontik cihazlar ve protez dişleri üretmek artık çok daha kolay. Diş hekimlerinin ve diş teknisyenlerinin kullanımına sunulan gelişmiş 3D yazıcılar sayesinde, geçmiş yıllarda günler veya haftalar alabilecek üretim süreçleri oldukça minimize edilmiş durumda. Ayrıca, önceden hastanın tedavi edildiği ofis ya da klinik ile ortodontik cihazlar ve protezlerin üretildiği mekanlar ayrı yerlerdeydi. Bu nedenle hasta-diş hekimi-üretici arasındaki iletişim bazı yanlış ölçülere ve hatalı üretimlere neden olabiliyordu. Şimdi ise 3D yazıcılar diş hekiminin elinin altında ve sonuçlar çok daha isabetli.

Lazer Tedavisi

Geçmişi diğer teknolojilere göre daha eski olan lazerin diş hekimliğinde kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Lazer tedavilerinin en önemli avantajı, geleneksel yöntemlerle oldukça kanamalı ve acılı olabilecek birçok tedavi (kanal tedavisi, diş çürükleri, diş eti operasyonları…vb.) artık çok daha kısa sürede, acısız ve hızlı iyileşme süreleriyle tamamlanabiliyor.

 Teledentistry

Uzaktan diş hekimliği olarak tanımlayabileceğimiz bu teknolojiler, diş hekimleri ile hastaların fiziksel olarak bir araya gelemediği durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle diş hekiminden uzak bir şehirde veya ülkede yaşayan hastalar, acil durumlar veya henüz tedavi aşamasına geçilmemiş ilk görüşmeler için idealdir. 

Robotik Diş Hekimliği

Bilindiği gibi diş tedavilerinde diş hekimlerinin ve kullanılan aletlerin yüksek hassasiyeti olumlu sonuçlar elde etmek için önemli faktörlerdir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yüksek hassasiyet gerektiren bazı diş tedavilerinde robotik uygulamalar ve aletler kullanılıyor. Böylece, özellikle implant gibi tedaviler daha küçük kesiklerle ve yüksek doğruluk payıyla yapılabiliyor.

Diş Teknolojisindeki Son Gelişmeler

MelsaDent Diş Teknolojisi

Melsadent Diş Kliniği olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve hastalarımız için en uygun teknolojiyi en verimli şekilde kullanıyoruz. Örneğin CAD/CAM teknolojisini kullanarak hastalarımız için yüksek konfor ve pratik kullanım sağlayan diş protezi, diş implantı, porselen ve lamina dolgular gibi birçok cihazı çok kısa bir süre içinde üretebiliyoruz. Ayrıca, şehir dışından veya yurtdışından gelecek hastalarımıza uzaktan danışmanlık ve acil durum hizmeti sağlıyoruz.

Melsadent’te uzman ekibimizle görüşmek ve ileri diş teknolojisi hakkında daha fazla bilgi almak için geç kalmayın. Melsadent’e Whatsapp üzerinden, telefonla, ya da Tuzla/İstanbul’daki kliniğimize bizzat gelerek ulaşabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?