Diş İmplantları Olan Hastalar İçin Ağız Hijyeni İpuçları

Oral Hygiene Tips

Diş İmplantları Olan Hastalar İçin Ağız Hijyeni İpuçları

implant tedavisini ile eksik dişler çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalarla tamamlanmış olur. İmplantlar doğal diş kökü gibi sağlamdır ve estetik olarak da oldukça iyi gözükmektedir. Ancak, implantlar takıldıktan sonra, tıpkı doğal dişlerimiz gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda, implant çevresinde iltihap ve enfeksiyon oluşabilir. Aşırı derecede hasar gören implant başarısız olur ve sökülmesi gerekebilir.

Diş implantlarını daha uzun süre kullanabilmek, sağlıklı ve estetik gülüşümüz daha uzun süre koruyabilmek için bazı bakım rutinlerini bilmemiz gerekir. Bu yazıda, diş implantlarının bakımı için en önemli bakım ipuçlarını paylaşıyoruz. 

Diş İmplantı Bakımı Nasıl Yapılır?

implant tedavisini yapılırken seçilecek malzemenin kalitesi önemli bir detay olmakla birlikte, implant malzemesinden bağımsız olarak da takip etmeniz gereken temel bakım rutinleri vardır. İmplantlar da doğal dişler gibi kusursuz bir ağız hijyeni ister. Etkili bir ağız hijyeni için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:

Dişlerinizi Günde İki Defa Fırçalayın

Diş fırçalamak ağız hijyeni için uzmanlar tarafından genellikle en çok tekrar edilen uyarıdır. Etkili bir ağız temizliğinin ilk şartı dişleri günde iki defa, iki dakika boyunca fırçalamaktır. Diş fırçalarken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın.
 • Fırçayı diş etlerinize 45 derecelik bir açıyla değdirin.
 • Her diş üzerinde 10-15 saniye kadar fırçalama yapın.
 • Fırçalama hareketlerinizi küçük daireler şeklide yapın.
 • Dişlerden sonra dil ve yanak içlerini de fırçalamayı unutmayın.

Diş İpi Kullanın

Yemeklerden sonra diş aralarında yiyecek kalıntısı ve plak oluşumu görülebilir. Diş fırçasının ulaşamadığı bu alanları temizlemenin en etkili yolu diş ipi kullanmaktır. Diş ipi temizliğini gece yatmadan önce yapabilirsiniz. Diş ipi temizliğinde aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Rulo şeklindeki diş iplerinden kullanıyorsanız, yaklaşık 30 cm bir parça kesip parmaklarınıza sarın.
 • Diş ipinin iki elinizin arasında kalan kısmını dişlerinizin arasına nazikçe sokun.
 • Dişlerinizin aralarını, ön ve arka yüzleriniz tek tek temizleyin.
 • Temizlik bittiğinde ağzınızı suyla çalkalayın.

Ağız Gargarası Kullanın

Ağız gargarası antiseptik özelliğiyle ağız içindeki bakterileri yok eder ve özellikle diş etinde oluşabilecek problemleri önler. Günde bir veya iki defa gargara yaparak iyi bir ağız hijyeni sağlayabilirsiniz. Ağız gargarası kullanırken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Bir kapak dolusu ağız gargarasını kalan kısmı ılık su olacak şekilde bir bardakta karıştırın.
 • Karışım ile ağzınızı doldurun ve 30 saniye boyunca çalkalayın.
 • Gargarayı yutmadan geri tükürün.

Diş Fırçanızı Değiştirin

Diş fırçanızın sapı veya kılları sizin ağız ve diş yapınıza uymuyorsa daha uygun bir diş fırçası kullanın. Ayrıca aşınmış bir diş fırçası doğal dişlerinizi ya da implantlarınızı temizlemede başarılı olamaz. Bu nedenle, aşınan diş fırçalarınızı değiştirmeniz ağız hijyeni için oldukça önemlidir.

Diş Hekimi Ziyaretlerinizi Aksatmayın

İmplant tedavisinden sonra yapılacak olan kontrol randevusu, özellikle implantın başarısı için oldukça önemlidir. Fakat hem doğal dişleriniz hem de implantlarınızın uzun ömürlü ve sağlıklı olması için periyodik diş hekimi muayenesine devam etmelisiniz. 

Rutin diş hekimi ziyaretlerinde, diş hekiminiz ağız ve diş sağlığınızı her yönüyle inceler, profesyonel temizlik de dahil olmak üzere gerekli olan müdahaleleri yapar.

Tükettiğiniz Gıdalara Dikkat Edin

Asitli içecekler, sert veya yapışkan yiyecekler doğal dişlerinize zarar verdiği gibi implantlar için de büyük tehdit oluştururlar. Bu nedenle kola gibi asitli içeceklerden uzak durmalı, kabuklu yiyeceklerin kabuklarını kırarken dişlerinizi kullanmamalısınız.

Sigara Ve Alkolden Uzak Durun

Sigara ve alkolün genel vücut sağlığı için olumsuz etkileri zaten bilinen bir gerçek. Diş implantları özelinde baktığımızda bu tür alışkanlıkların ağız içinde implant işlemi yapılan alanda peri-implantisis denen bir diş eti enfeksiyonuna yol açabileceği görülmüştür. Bu yüzden, sigara ve alkol kullanmayarak hem dişlerinizi hem de genel vücut sağlığınızı korumuş olursunuz.

Melsadent İle İmplantlarınızın Ömrünü Uzatın

Melsadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Tuzla bölgesindeki en iyi implant tedavisini sunuyor. Kliniğimizde, alanında önde gelen diş hekimlerimiz, hastalarımıza yüksek kaliteli implantlarla tedavi hizmeti veriyor.

Ayrıca, implant tedavisinin ardından oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale ederek hasta memnuniyetini en yüksek düzeyde tutuyor. İmplantların bakımı ve temizliği ile ilgili olarak, kliniğimize yapacağınız periyodik ziyaretleri çok önemsiyoruz. Periyodik muayenelerimizde implantların son durumunu titizlikle kontrol ediyor ve eğer bir tedavi gerekiyorsa kısa sürede çözüm sağlıyoruz. İmplant ya da genel ağız bakımı ile ilgili aklınıza takılan her soruya cevap bulabileceğiniz bu randevuları aksatmamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Siz de Melsadent’in sunduğu geniş hizmet yelpazesinden ve uygun fiyatlardan yararlanmak istiyorsanız hemen şimdi bize ulaşın.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?