Emax Kaplama

Emax Kaplama

Emax Kaplama Nedir?
Diş hekimliğinde hastalara doğal ve estetik görünüm sağlayabilmek amacıyla çeşitli kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Emax denilen kaplama malzemesi, herhangi bir metal destek kullanılmadan seramiğin pişirilmesi ile elde edilen ve bu şekilde dayanıklılığı arttıran porselen bir malzemedir. Tamamıyla seramiğin pişirilmesi ile elde edilen emax diş kaplama diğer adıyla full porselen diş olarak da adlandırılmaktadır. Gücü ve güzelliği bir araya getiren bu seramik malzeme emax; metal içeriğinin bulunmaması ve ışık geçirgenliğinin fazla olması gibi sebeplerle diş hekimlerinin çok fazla tercih ettiği estetik malzemeler arasında yer almaktadır.

Emax Kaplama Hangi Dişlere Uygulanabilir?
Emax kaplamalar, metal içeriğin bulunmaması, ışık geçirgenliğinin fazla olması, kişiye doğal ve estetik bir görünüm sağlaması ve bunun yanı sıra uzun ömürlü olması gibi sebeplerle diş hekimleri tarafından sıklıkla ön kesici dişlere uygulanmaktadır. Ağız içinde bulunan ve fazla kuvvet uygulanmayan dişlere de yapılabilmektedir. Emax kaplamanın diğer tercih edildiği alanlar da aşağıdaki gibidir.
Sararmış Dişler: Tüketilen yiyecek, içecekler ve yaşa bağlı olarak rengi değişmiş olan dişler de emax kaplamanın uygulama alanına girmektedir.

Eğri Dişler: Şekli bozulmuş, dizilişi ve pozisyonu kusurlu olan, eğrilmiş dişlerin yapısını düzenleme ve restorasyonunda da tercih edilen bir kaplama türüdür.
Kırık Dişler: Derin diş çürüklerinden dolayı hasar görmüş ya da travma sebepli kırılmış dişlerin tedavisinde de kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisi Uygulanmış Dişler: Kanal tedavisi uygulanan dişler rengi değişme ve kırılma eğiliminde olabilmektedir. Bu tarzda kırılmaya eğilimli ve rengi değişmiş dişlerin onarımında da emax crown / kaplama tercih edilmektedir.

Emax Kaplama Avantajları
Emax kaplamanın en büyük avantajlarından birisi estetik görünümüdür. Bunun yanı sıra içerisinde metal malzeme bulunmayışından dolayı hastada herhangi bir reaksiyona sebep olmayacak olması emax kaplamayı güvenilir kılmaktadır. İnsan vücuduna ve kemik yapısına uygun oluşu tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Estetik olmasının yanı sıra ışık geçirgenliğinin fazla olması ve doğal dişe yakın görünümü bu kaplamayı önemli kılmaktadır. Emax diş kaplama cam seramikten meydana gelmektedir ve bu sayede çiğneme davranışına karşı yeterli dayanıklılığa sahiptir. Dayanıklılığı uzun ömürlü olmasına destek olmaktadır. Emax kaplamanın kaygan yüzeyi diş üzerinde tartar oluşumunu engellemekte ve böylelikle diş eti rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Emax Kaplama Dezavantajları
İçeriğinde metal malzeme kullanılmamasından dolayı diş hekimleri arka öğütücü dişlerde kullanmayı tercih etmez. Metal kullanılan kaplamalara göre biraz daha maliyetli olabilmektedir ancak estetik görünümü sayesinde bu maliyet göze çarpmamaktadır.

Emax Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılır?
Her ne kadar kişinin kullanımına göre değişiklik gösterecek olsa da düzenli bir şekilde ağız bakımı yapıldığı ve diş hekimine kontrole gidildiği takdirde uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Emax Kaplama Nasıl Uygulanır?
Diş hekimleri tarafından pratik bir şekilde uygulanabilen emax kaplama için öncelikle dişler muayene esnasında detaylı bir şekilde incelenmekte, hastanın ihtiyacı ve isteğine göre hangi dişlere emax kaplama yapılacağına karar verilmektedir. Ardında emax diş kaplama yapılmasına karar verilen dişlerin ölçüsü alınmakta ve hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilmektedir. Hazırlanma süresi kaç adet dişe uygulanacağına göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir ağız ve diş problemi olmadığı takdirde kaplamalar hazır olduktan sonra hastanın dişlerine uygulanmaktadır. Siz de daha sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olmak için randevu alarak muayene olabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Emax Kaplama Fiyatları

Emax diş fiyatları belirlenirken, kullanılacak olan kaplamanın materyali ve kalitesi, kaç dişe uygulanacağı gibi etkenler fiyat üzerinde etkilidir. Ek olarak kaplamanızın kalitesi ve sayısı da fiyat konusunda değişikliğe sebep olabilir.

Porselen kaplamalarla kıyaslandığında yapım süreci ve yapıştırma işlemi daha detaylı olduğu için biraz daha pahalı bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?