Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Çapraşık dişler günümüzde kişilerin gülüşlerinde en fazla rahatsız olduğu sorunlardan biridir. Bunun yanı sıra aralıklı dişler ve çenelerin birbirleriyle uyumsuzluğu gibi başka etkenler de hem diş dizilimini hem de genel yüz estetiğini olumsuz şekilde etkileyip çiğneme fonksiyonu ve dış görünüşü bozabilmektedirler. Bütün bu diş dizilimi ve çene yapısı sorunlarının çözümü diş teli tedavisi olarak da anılan ortodontik tedavi ile mümkündür.

Diş Teli Fiyatları 2022

Diş teli fiyatları arasında her zaman farklılıklar olabilir. Bunun en büyük sebebi de kullanılan diş telinin ve ortodonti tecrübesidir.

Diş teli fiyatları 2021 yılına göre artışı olabilmektedir. Diş teli fiyat belirleme işleminde en belirleyici faktörlerden birisi de ortodontik tedavinizin yapımında doktor seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Diş teli tedavisi her konukta farklı işlem ile yapılmaktadır ve sonuçlar kişiye göre değişmektedir. Alanında uzman olan kişiler tarafından tedavinin yapılması mükemmel sonuç elde edebilmeniz için önem taşımaktadır.

Diş teli fiyatlarının yanı sıra sadece üst diş teli fiyatları da 2021 yılına göre aynı diş teli fiyatları gibi değişmektedir.

Ortodontik tedavinizde diş teli fiyatı ne kadar sorunuza en doğru cevap yapılacak işlemi belirleyen uzman hekiminiz tarafından verilecektir.

Diş Teli Görünmez Oluyor!

Hayal ettiğiniz gülüşü elde etmenize yardımcı olacak farklı tedavi seçeneklerini düşünüyorsanız, lingual ortodonti uygulamalarını duymuş olabilirsiniz. Görünmez diş teli olarak da bilinen lingual diş telleri, neredeyse tamamen görünmez olmaları nedeniyle popüler bir diş düzleştirme tedavisidir.

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingul ortodonti uygulamalarında, diş telleri dişlerin dışına değil, iç kısmına takılır. İçten uygulanan diş teli olarak da düşünebilirisniz. Lingual diş tellerinin geleneksel tellere kıyasla çeşitli avantajları vardır. Ana avantajı estetik bir görünümdür, çünkü Lingual diş telleri önden bakınca görülmez bir diş telidir ve gülümsediğinizde tamamen görünmezdir. Bu da onları yüksek görünürlüğe sahip geleneksel diş tellerinden kaçınmak isteyen hastalar için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Lingual ortodonti, dişlerinize küçük ama sürekli bir baskı uygulayarak dişlerinizin düz bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Alanında uzman ortodontist hekimleri ile Hospitadent’in son teknoloji ürünü donanımlara sahip şubelerinde lingual ortodonti uygulamalarını yaptırabilirsiniz.

Lingual Diş Teli Fiyatları

Lingual diş telleri geleneksel diş tellerinden daha pahalıya mal olur. Bunun nedeni tedavinin uzman eğitimi, özelleştirilmiş ve bilgisayar destekli tasarım teknolojisini gerektirmesidir. Lingual ortodonti, dişlerinize mükemmel bir şekilde uyması için bir diş laboratuvarında yapılmış tamamen kişiye özel bir çözüm sunar. Telleri dişlerin iç yüzeyine yerleştirilmesi, geleneksel diş tellerinden daha uzun sürebilir. Kullanılan teknoloji, daha sık ve daha uzun randevu süreleri gibi faktörler geleneksel tellere kıyasla lingual ortorondi maliyetini artırır.

Lingual ortodonti uygulamaları için uygunluğunuzu değerlendirmek ve tedavi masrafları için doğru bir fiyat teklifi almanın tek yolu, son teknoloji ile donatılmış Dental Group Hospitadent şubelerindeki uzman ortodontistlerle yüz yüze görüşme yapmaktır. Böylece uzman hekimler; ihtiyaçlarınızı, endişelerinizi ve tedavi beklentilerinizi yakından değerlendirerek sizin için en uygun çözümü sunabilirler.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi

Gülümsemenizden memnun değilsiniz ve dişlerinizi düzelttirmek mi istiyorsunuz? Ama diş telleri ile dolaşmak da istemiyor musunuz? O zaman belki şeffaf plak kullanarak tedavi olmayı deneyebilirsiniz. Dental Group Hospitadent, diş tedavilerinde ileri teknolojiye uygun donanımıyla ve uzman kadrosuyla diş teli takmak istemeyen ve daha estetik tercihleri olan hastalar için tüm şubelerinde, şeffaf plak ile ortodontik tedavi uygulaması yapmaktadır.

Ortodonti; yanlış konumlanmış dişlerle çene kemiği uyum problemlerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Ortodonti alanında uzmanlaşmış diş hekimine ise ortodontist adı verilir. Ortodontik tedaviler; uzman bir ortodontist tarafından, çeşitli ortodontik aygıtlarla dişlerin belli yönde ve hızda hareket etmesini sağlama esasına dayanır. Böylece zaman içinde dişler ideal konumuna getirilmekte ve dizilim bozuklukları giderilmektedir.

Şeffaf plak ya da invisalign tedavisi nedir?

Estetik nedenlerden ötürü, geleneksel diş telleri kullanmak istemiyorsanız, ancak güzel bir gülümseme sahip olma arzunuz varsa şeffaf plak kullanmak, dişlerinizi kısa sürede istenilen pozisyona almak için iyi bir alternatiftir. Invisalign adı verilen bu ortodontik tedavi yönteminde laboratuvarda kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar yardımıyla diş teli kullanmadan dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma problemlerine yönelik düzeltme tedavisi yapılmaktadır.

Kullanılan plaklar tamamen şeffaf malzemeden yapılmıştır ve estetik olarak daha iyi bir görünüme sahiptir. Şeffaf plakların kişiler tarafından tercih edilmesindeki en önemli etken ortodontik tedavi gördüğünün başkaları tarafından fark edilmemesidir. Halk arasında şeffaf diş teli olarak bilinen bu yöntemde aslında tel kullanılmamaktadır. Şeffaf diş teli aynı zamanda porselen diş teli olarak da geçmektedir.

Şeffaf plak diş teli çıktıktan sonra da kullanılabilir. Bu konuda hekiminiz size en doğru bilgiyi verecektir

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf diş teli ile ortodontik tedavi, diş teli braketi adı verilen tellerle yapılan tedaviye göre daha konforludur. Çünkü diş tellerindeki gibi ağız içinde batma, ağrı ve yara gibi yan etkilere neden olmaz. Plaklar oldukça yumuşak bir malzemeden yapıldığı için kişiye rahatsızlık vermez.

Yemek yerken ya da dişlerin fırçalanması sırasında şeffaf plakların rahatlıkla çıkarılıp takılabilmesi esnek kullanım olanağı sunar. Bu sayede kişi istediği her şeyi yiyebilir, diş tellerine en büyük üstünlüklerinden biri de budur. Diğer büyük avantajı diş temizliğinin kolay olmasıdır. Tel kullanımında dişlere giren besinleri temizlemek zorken şeffaf plaklar çıkarılarak, dişler olağan şekilde fırçalanabilir. Bilindiği gibi diş telleri sabittir ve tedavi süreci boyunca dişinizde takılı kalmaktadır.

Konuşma ile ilgili olumsuz etkisi de yoktur ve sunum, toplantı gibi düzgün konuşma gerektiren durumlarda çıkarılması gerekmez. Bu nedenle özellikle ortodonti tedavisinin iş ve okul hayatını etkileyeceğini düşünen, sık sık insanlarla iletişim halinde olması gereken bireyler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Plakların şeffaf olması nedeniyle başkaları tarafından çoğunlukla fark edilmemesi kişiye estetik açıdan rahatlık sunar. Bu sebeplerle erişkinler tarafından daha sık tercih edilmektedir. Geleneksel tel tedavisine göre pahalı olmasına karşın tedavinin rahatlığı ve başarı oranının neredeyse %100 olması nedeniyle daha avantajlıdır. Ayrıca invisalign yönteminde, dişlerinizin nasıl bir pozisyona geleceğini tedaviye başlamadan önce, özel bir yazılım ile 3 boyutlu olarak görme olanağınız bulunur.

Şeffaf plak kimlere uygundur?

Şeffaf plak ya da invisalign tedavisi tedaviye uygun tüm çocuk ve yetişkinlere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Sıklıkla orta ve hafif çapraşıklık sorunu olanlarda bu tedavi yöntemi uygundur. Diş ve çene yapılarındaki anormalliklerin makul seviyede olduğu bireylere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Fakat dişlerin çok çapraşık olması tedavi uygulanamayacağı anlamına da gelmemektedir. Ancak şeffaf plak tedavisinin yapamadığı bazı diş hareketleri vardır. Bunu anlamanın tek yolu ise alanında uzman bir ortodonti uzmanıyla görüşmekten geçer. Tedavinin yapılamayacağı muhtemel durumlardan bazıları:

Dişler arasında çok geniş boşlukların olması.

Çene kemiklerinde gömülü dişlerin bulunması.

Çene yapısında anormallik şeklinde sıralanabilir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi diğer tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösterir ve problemin boyutu ile hastanın tedaviye uyumu bu süreyi etkiler. Plakları hekim tarafından önerilen şekilde günde en az 20 saat takılması koşuluyla vakaların yaklaşık %60’ında 8 ila 10 ayda tedavi tamamlanmaktadır. Kalan %40’ında ise 14 aylık bir süre gerekli olabilmektedir. Nadir durumlarda 16 aya kadar tedaviye devam edilmesi gerekebilir.

Şeffaf plakların sağlığa zararı var mı?

Şeffaf plaklar modern laboratuvarlarda özel olarak üretilmektedir ve bu nedenle üretildiği malzemeler sağlığa zararlı herhangi bir bileşen içermez.

Tedavi sonrası dişlerde tekrar bozulma olur mu?
Diş teli ya da şeffaf plak ile uygulanan ortodontik tedavi sonrası, dişlerin konumunu sabitlemek iç kısımlarına koruyucu ince bir tel yerleştirilir. Ayrıca diş hekiminiz tedavi sonrası nasıl davranmanız gerektiğini size anlatır ve önerilerde bulunur. Önerilere uygun şekilde davrandığınız takdirde tedavi sonrası sorun yaşama olasılığınız çok düşük olacaktır.

Çocuklar kaç yaşında invisalign tedavisi görebilir?

İnvisalign tedavisi görebilmek için öncelikle çocuğunuzun bütün süt dişlerinin düşmüş olması gerekmektedir. Ek olarak ise minimum ikinci büyük azı dişinin çıkmış olması istenir. Bunlar da yaklaşık 12-13 yaşlarına karşılık gelmektedir. Buna göre şeffaf plakla ortodontik tedavi yaş kısıtlaması olmaksızın, gerekli şartları taşıyan 12 – 80 yaş arasındaki her bireye uygulanabilir.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?