Diş Hekimi Korkusunu Anlamak: Stressiz Bir Ziyaret İçin İpuçları ve Teknikler

melsadent

Diş Hekimi Korkusunu Anlamak: Stressiz Bir Ziyaret İçin İpuçları ve Teknikler

Diş hekimi korkusu farklı derecelerde de olsa birçok hasta için önemli bir stres kaynağıdır. Günümüzde modern diş klinikleri, son teknoloji cihazlar, deneyimli hekimler ve yardımcı elemanlar diş hekimi korkusunu büyük ölçüde azaltmış olsa da, yine de bazı hastalar için diş hekimi, dişçi koltuğu, tedavi ekipmanları, hatta diş tedavisi konularını konuşmak bile bir stres unsuru olabiliyor. 

Bu yazıda, diş hekimi korkusunu tüm yönleriyle masaya yatırıyoruz. İlk olarak diş hekimi korkusunun nedenlerini ve neden olduğu muhtemel sonuçları göstereceğiz. Daha sonra bu stresi yaşayanların işine yarayabilecek bazı tavsiyeler vereceğiz. Yazının sonunda ise Melsadent Diş Kliniği’nde diş hekimi korkusu olan hastalara nasıl yaklaşıldığını öğrenebilirsiniz.

Diş Tedavisi Neden Korku Verir?

Öncelikle kabul etmek gerekir ki, diş hekimi ya da genel olarak diş tedavilerinden korkmak oldukça doğal bir olgudur. Psikolojik olarak çok derin temelleri de olabilir. Fakat, bu yazı kapsamında daha görünür nedenlere göz atacağız. Karşılaşılan durumlara baktığımızda diş hekimi korkusunu muhtemel sebepleri şunlardır:

Geçmişteki Travmalar

Özellikle çocukluktaki diş tedavisi (pedodonti) tecrübeleri kişileri yetişkinliğinde de etkileyebilir. Buna bir de acılı veya yanlış diş tedavileri de eklenince, hastalar günümüz teknolojileri ve şartları ne kadar güzel olursa olsun, diş hekimi korkusuyla baş edemiyor olabilir.

Diş Hekiminin Tavırları

Diş hekimlerinin hastalarla olan ilişkisi tedavi süreçlerinde oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle ilgisiz veya özensiz tavırlar, hastaları diş hekimlerinden ve diş hekimliğinden soğutabilir. Dişçi koltuğuna oturmak konusunda zaten tereddütleri olan bir hasta, hekimin bu tarz yaklaşımıyla tedavinin kötü gideceğini veya fayda etmeyeceğini düşünerek tedirgin olabilir.

Diş Tedavisi Malzemeleri

Birçok hasta için belki de en büyük stres ve korku sebebi diş hekimlerinin kullandığı temel araç gereçlerdir. Özellikle ağız içinde dönen aerator gibi aletler gerek çıkardığı sesle gerekse ağızda bıraktığı kötü tatla hastalar için stres kaynağı olabilir.

Diş Hekimi Korkusunun Sonuçları Nelerdir?

Diş hekimi korkusu çocuklarda ve yetişkinlerde farklı sonuçlar doğurabilir ve olayın gidişatında da farklılıklar gösterebilir. Çocuklar korkularını bastırmayıp ağlamak, kaçmak gibi daha açıktan tepkiler gösterirken, yetişkinler daha sınırlı tepkiler gösterirler. 

Ortak sonuçlara baktığımızda ise diş hekimi korkusu birçok hastayı kısır bir döngüye sokar. Buna göre, ilk etapta var olan kaygı veya korku, hastayı diş tedavilerinden kaçınmaya iter. Çoğunlukla, zaman içinde, bu hastalarda çeşitli diş ve ağız problemleri gelişir. Böylece hastalar diş hekimliği korkusunun yanı sıra yeni bir problemle karşılaşır. Artık dişleri estetik olarak kötü görünmesinin yanı sıra işlevsel olarak da çiğneme, konuşma gibi becerilerde problem yaşamaya başlar. Bu tür problemler hastalara hem bedensel hem de psikolojik olarak zarar verir. Sonuç olarak tekrar kaygı ve korku oluşması kaçınılmaz olur.

Diş Hekimi Korkusu Yaşayanlar İçin Tavsiyeler

Diş hekimi korkusu yaşayan hastalar için uzmanlar birçok öneri sunmaktadırlar. İşte öne çıkan bazı tavsiyeler:

  • Eğer korkunuzun kaynağının acı duyma ihtimali olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminizle anestezi şartlarını tekrar konuşabilirsiniz. Çünkü, ihtiyaç duyulan durumlarda genel anestezi ile diş tedavisi alabilirsiniz. Böylece hiç acı hissetmeyeceksiniz.
  • Diş hekimi seçiminiz önemlidir. İletişiminizin kolay olduğu, ilgili ve samimi bir diş hekimi sizi oldukça rahat hissettirecektir.
  • Bazı hastalar ağız içinde planlanan tüm tedavi süreçlerini en ince ayrıntısına kadar bilmek ister. Buna kendi durumunuzu göz önüne alarak karar vermelisiniz. Eğer operasyon süreçlerini bilmek sizi iyi hissettirecekse bunu hekiminize sormalısınız. Eğer bu tür detayları duymak sizi rahatsız edecekse bu konuda ayrıntıları konuşmaktan kaçınmak daha iyi bir fikir olabilir.
  • Bazı özel nefes teknikleri kullanabilirsiniz. Basitçe derin nefesler almak birçok defa işe yarasa da bazı özel nefes teknikleri ile çok daha konforlu bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.
  • Tedavi öncesi, tedaviyi alacağınız kliniği görmek, sizin için planlanan tedaviyi daha önce almış mutlu hastalar görmek sizin daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun için biraz vakit ayırabilirsiniz.
  • Dişlerinizde herhangi bir problem yoksa bile, düzenli olarak diş muayenesine giderek zaman içinde dişçi koltuğuna aşamalı bir alışma süreci yaşarken, aynı zamanda ileride olabilecek daha büyük tedavilerden kaçınmış olabilirsiniz.
  • Özellikle almanız geren diş tedavisi ile ilgili en son çıkan teknolojileri takip edebilirsiniz. Gelişen diş teknolojilerinin birçoğu hastalara en az acı veren, en kısa sürede tamamlanan, en kısa sürede iyileşen tedavi tekniklerini konu alır. Bu gelişmeleri duymak sizi rahatlatacaktır. Ayrıca, bu tür teknolojileri kullanan diş hekimleri ve diş kliniklerini tercih ederek tedavinizi en konforlu şekilde alabilirsiniz.

Melsadent Diş Hekimi Korkusu Olan Hastalara Nasıl Yaklaşır?

MelsdentMelsadent olarak diş hekimi korkusu olan hastaları çok iyi anlıyoruz. Eğer sizin için de diş hekimine gitmek ve dişçi koltuğuna oturmak ciddi bir kaygı yaratıyorsa, Melsadent size en kaliteli hizmeti en konforlu şekilde sunar. 

Kliniğimizdeki hekimlerin mesleki tecrübesi, eğitim geçmişleri ve iletişim becerileri hastalarımıza emin ellerde olduklarını sonuna kadar hissettirir. Özellikle diş hekimi korkusu taşıyan hastalarımız açık iletişim politikamız sayesinde, korku veya çekincelerini hekimlerimizle rahatlıkla paylaşabilir. Hekimlerimiz hastaları dikkatle dinleyip onlara tedavinin öncesinden başlayarak bütün süreçte destek olurlar. 

Eğer tedaviniz süresince size refakat edecek bir yakınınız yoksa kliniğimizden bir hemşire görevlendirip, hastalarımızın ihtiyaç duyabileceği desteği sağlarız. Eğer Türkçe bilmiyorsanız, sizin dilinizi veya İngilizce konuşan personelimiz sizin rahat ve sorunsuz bir tedavi süreci geçirmeniz için gereken tüm ayarlamaları ve görüşmeleri yaparlar.

Bazı aşırı endişe veya korku durumlarında, hekimlerimiz hastalarla görüşüp farklı sedasyon teknikleri kullanmak isteyebilirler. Böylece tedavi sürecinde duyma ihtimaliniz olan küçük acıları da duymayabilirsiniz.

 

Sonuç olarak, Melsadent en basit diş tedavilerinden en kapsamlı ağız cerrahisi uygulamalarına kadar, sunduğu bütün tedavilerde hastalarına en kaliteli hizmeti rahat ve stressiz bir şekilde sunmayı hedefler.

 

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?