Pedodonti: İlk Günden İtibaren Sağlıklı Gülüşler

melsadent

Pedodonti: İlk Günden İtibaren Sağlıklı Gülüşler

Pedodonti ya da pediatrik diş hekimliği çocukların sağlıklı dişlerini ve mutlu gülüşlerini uzun yıllar koruyabilmesinde önemli bir yere sahiptir. Çocuklarımız etkili bir pedodonti hizmetiyle henüz hiçbir diş problemi yaşamadan önleyici diş bakım rutinlerini edinebilir. Ayrıca pozitif ve güler yüzlü yaklaşımla, çocuklarda sıklıkla karşılaşılan diş hekimi korkusu sizin için bir problem olmaktan çıkar.

Çocuğuyla ağız hijyeni ve diş hekimi ziyaretleri konusunda problem yaşamak istemeyen ebeveynler için oldukça pratik bilgiler içeren bu yazıda, çocuğunuzla yapacağınız pedodonti ziyaretlerini ve erken yaşlardan itibaren düzenli diş bakımının önemini konu alıyoruz. 

Pediatrik Diş Hekimliği Nedir?

Pediatrik diş hekimliği çocukların diş sağlığına yönelik olarak özel eğitim almış hekimlerin ilgilendiği bir diş hekimliği alanıdır. Pedodonti uzmanları erken yaşlardaki ortodontik diş düzeltmeler, diş çekimleri ve potansiyel olarak ihtiyaç olabilecek her türlü diş tedavisini üstlenebilirler. Ayrıca, pedodonti hekimleri, tedaviler öncesinde ve sırasında çocuklarla güven inşa ederler ve buna dayanarak gereken prosedürleri çocuklara uygun şekilde anlatarak tedaviyi kolaylaştırırlar.

Pedodonti Neden Önemlidir?

American Acedemy of Pediatrics verilerine göre çocukların %45’inden fazlası 19 yaşına diş çürümesi problemleriyle geliyor. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren etkili diş bakımı çok önemlidir. Bu bağlamda, pedodonti, çocukların dişlerinin ve genel ağız sağlığının korunmasında ve iyileştirmesinde çok kritik bir yer tutar. Pedodontik tedavilerin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Çocuklara Özel Tedavi

Pedodontik tedaviler çocuklara özeldir. Çocuklarla kurulan güven bağı çocukların rahatlamasını ve tedavi sürecinin kolaylaşmasını sağlar. 

Erken Tanı ve Tedavi

Düzenli takip edilen pedodonti ziyaretleri çocuklarda problem olabilecek birçok diş ve ağız probleminin en kısa sürede fark edilmesine, teşhis edilmesine ve tedavi edilmesine olanak sağlar.

Diş Sağlığı Alışkanlıkları

Pedodonti ziyaretleriyle çocuklar hayat boyu lazım olacak diş bakım alışkanlıklarını kazanırlar. Diş fırçalama teknikleri, diş ipi kullanımı ve genel ağız bakımı gibi konularda akranlarına göre çok daha bilinçli olurlar.

Pedodontide Uzun Ve Güvenli İlişki Kurmanın Önemi

Çocuk ile hekim arasında uzun ve güvenli bir ilişki kurmak hem çocuk hem aile hem de hekim açısından oldukça önemlidir.

Çocuk hasta açısından bakarsak, oluşan güven hissiyle birlikte çocuğun diş bakımına göstereceği özen artar ve ağız sağlığı ve bakımı konusunda ömür boyu sürecek kazanımlar elde eder. Herhangi bir tedavi gerektiğinde çocuk daha iyi bir iş birliği gösterir. Kendisine verilen tavsiye ve talimatlara titizlikle uyar ve bu da tedavilerdeki başarı oranı önemli ölçüde artırır.

Ebeveynler için bakıldığında, düzenli pedodonti ziyaretleri ile oluşan güven ve sıcaklık hissi çocuklarını emin ellere emanet etmiş olma rahatlığını beraberinde getirir. Ayrıca, acil tedavi gerektiren durumlarda, diş hekimi korkusu olmayan çocukları ile iletişimleri daha kolay olacağından genel anlamda ebeveyn-çocuk ilişkileri bu hassas dönemi hasarsız atlatabilir.

Diş hekimi açısından ise çocukla kurulan iyi iletişim tedavi başarısını ve konforunu olumlu etkiler. Tedavi sürecinde daha rahat çalışma şansı bulan hekim daha az stres yaşar ve daha başarılı işlemler gerçekleştirebilir. Bu yolla hekimin yaptığı işten aldığı mesleki tatmin de artmış olur.

Diş Hekimi İle Uzun Ve Güvenli Bir İlişki Nasıl Kurulur?

Ebeveynler her ne kadar diş hekimi ile çocukları arasındaki bağın önemini anlasa da, bu güven ilişkisinin nasıl kurulmasına nasıl katkı verebileceklerini bilmeyebilirler. Aşağıda bu konuda ebeveynlerin yapabileceği bazı önerileriler sunulmuştur:

melsa dent

 • İlk randevuyu kesinlikle çocuğun her yönden rahat olacağı şekilde planlayın.
 • Çocuğun pedodonti ziyareti ile ilgili sorularına nazikçe ve sabırla cevap verin.
 • Teknik olarak bilmediğiniz tedavi detaylarını diş hekimine sorması için cesaretlendirin.
 • Pedodonti randevusuna ilk kez gidiyorsanız, randevudan önce çocuğunuzun ofisi ya da kliniği gezmesine imkân tanıyın.
 • Diş hekimine gitmenin sağlığımız için iyi ve gerekli bir şey olduğunu hissettirin.
 • Kendi diş hekimi ziyaretlerinize giderken pozitif olarak çocuğunuza örnek olun.

 

Çocuklarda Koruyucu Diş Hekimliği

Çocukların düzenli ve istekli pedodonti ziyaretleri çocukların ağız sağlığına çok önemli katkılar sağlar. Özellikle koruyucu hekimlik kapsamında, çocukları erken yaşlarda kazanacağı diş fırçalama, diş ipi kullanma, doğru yeme içme alışkanlıkları gibi kazanımlar oldukça değerlidir. Bu sayede diş çürüklerinin önüne geçilir, diş eti hastalıkları önlenir ve ileride ihtiyaç duyulabilecek herhangi bir tedavi öncesinde diş hekimine gitme korkusu önlenmiş olur.

Özel Veya Acil Pedodontik Tedaviler

Pediatrik diş hekimleriyle çocukların olumlu ilişkiler kurmasının faydaları sadece koruyucu hekimlik ile sınırlı değildir. Bazı özel veya acil durumlarda pedodontik müdahaleler çocuklar için çok kritik öneme sahiptir. Bazı özel ve acil durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Eksik veya fazla dişler ya da konum ve şekil olarak bozuk dişler gibi doğumsal anomaliler.
 • Apse veya diğer diş eti problemleri.
 • Düşme veya çarpma sonucu oluşan diş ya da çene hasarları.
 • Kontrol edilemeyen ağız kanaması.
 • Yabancı cisim yutma vakaları.
 • Yüz travması veya ağız cerrahisi gerektiren diğer durumlar.

Bu tür durumlarda ebeveynlerin vakit kaybetmeden en yakın pedodonti hekimine veya diş kliniğine gitmeleri gerekir.

melsadent

SSS

Pedodonti ziyaretleri konusunda ebeveynlerin en sık sorduğu bazı sorular ve cevapları şunlardır:

Çocuğun İlk Pedodontist Ziyareti Ne Zaman Olmalıdır?

Çocuk 1 yaşına girdiğinde veya ilk dişi çıktığında pedodonti randevusu planlanabilir. Normal şartlarda 6 ay aralıklarla diş muayeneleri sürdürülmelidir. Fakat, bu süreçlerde gelişen herhangi bir problem olursa vakit kaybetmeden pedodondiste gidilmelidir.

Pedodonti Ziyareti Ne Kadar Sürer?

İlk pedodonti ziyareti 40 dakika civarında sürebilir. Takip eden rutin ziyaretlerin ise en fazla 30 dakika sürmesi beklenir. Tedavi gerektiren durumlarda ise pedodonti ziyaretinin süresi tedavinin içeriğine göre değişebilir.

Pedodonti Ziyaretinden Önce Neler Yapmalıyım?

Ziyaret öncesinde randevu alıp, çocuğunuzun kullandığı ilaçlar varsa yanınızda hazır etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun rahat hissetmesi için onu motive edebilirsiniz.

Pedodontik Tedaviler Ağrı Verir Mi?

Pedodontik tedaviler genellikle ağrısız işlemlerdir. Nadiren acı hissedilebilecek işlemlerde lokal anestezi uygulanır.

Pedodonti İşlemleri Pahalı Mı?

Pedodonti tedavilerinin ücreti yapılan işleme ve çocuğunuzun sağlık sigortasına göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuda diş klinikleri ile bir ön görüşme yaparak daha net fiyatlar alabilirsiniz.

Pedodonti Ziyaretleri Ve Tedavileriyle İlgili Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Bu konuda Melsadent Diş Kliniği’ne 7/24 ulaşabilirsiniz. Melsadent deneyimli pedodonti birimiyle, çocuklarınız için güvenilir, konforlu ve hijyenik bir tedavi ortamı sunuyor. Deneyimli kadrosuyla özellikle İstanbul’da Kartal ve Tuzla civarında kaliteli bir diş kliniği arayanlar için önde gelen bir klinik olan Melsadent, hastalarıyla uzun süreli ve güvene dayalı ilişkiler kurmayı ilke edinmiştir. 

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?