Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı en genel tanımı ile bütüncül bir diş tedavisidir diyebiliriz. Gülüş tasarımı hastaların gülme hattını da kapsayan ve estetik açıdan daha güzel bir gülüş elde etmek amacıyla uygulanan bu bütüncül tedavi, hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak pek çok farklı tedavi prosedürünü kapsayabiliyor. Gülüş tasarımı nedir, hangi tedavileri içerir sorunuz için; kanal tedavisinden estetik dolgu işlemlerine, implant uygulamalarından diş etlerine uygulanan tedavilere kadar oldukça geniş kapsamlı bir işlem seçeneği değerlendiriliyor ve böylelikle hastanın daha güzel bir gülüş kazanması sağlanıyor. Estetik gülüş tasarımı kişinin isteği ve ağız ve diş sağlığı ile birlikte kendisine uygun estetik gülüşe sahip olması için uygulanan tedavidir. Gülüş tasarımı içinde birden fazla uygulama bulundurabilir.

Gülüş Tasarımı Nedir?
Çürük dişler, sağlıksız diş etleri, diş kayıpları, dişlerdeki çapraşıklıklar ve koyu renklenmeler gibi gülüş estetiğini bozan etkenler zamanla kişilerin sosyal hayatında ve özgüveninde ciddi problemler oluşturabilmekte, toplum içinde gülmekten kaçınmak gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra dişleriniz ne kadar güzel olursa olsun, yüzünüzdeki diğer yapılarla uyum içinde bir görüntüye sahip değilse tam bir estetik durum oluşturamaz. Gülüş sadece dişleri değil, yüz kemiklerinin şekillerini, yüz kaslarının şekil ve hareketlerini, yüzdeki diğer yapıların uyumlarını içeren bir kavramdır. Bu sebeple estetik gülüş tasarımı kişiye özel ve herkeste farklı niteliklerde olan ve değişiklik planlandığında kişiye özel yöntemler kullanılması gereken bir kavramdır.

Yüzyıllardan beri insanoğlu estetik mükemmelliği ararken altın oran denilen kavramdan faydalanmıştır. Yüzde altın oran olarak adlandırılan durum yüz şekillerinin ve bunların birbirlerine oranlarının doğru şekilde hesaplanmasıyla mümkün olmaktadır. Dijital gülüş tasarımı tam da bu noktada altın orana yönelik hesaplamaları kullanarak dişlerin daha sağlıklı hale getirildikten sonra, yüz şekillerine daha uygun hale getirilmesi, bununla birlikte daha estetik bir gülüş planlanması amacıyla yapılan ve özel bilgisayar programlarından faydalanılan bir girişimdir.

Altın Oran Nedir?
Temel olarak doğada güzel olarak nitelendirdiğimiz her şey arasında matematiksel bir uyum olduğu kabul edilir. Bu uyum sayısal bir değer olarak hesaplanmıştır. Doğada kendiliğinden var olan bu değer uzun yıllardır resim, heykel gibi plastik sanatlarda ve mimaride kullanılmaktadır.

Estetik uygulamalarda da yüz şekillerinin uyumunun hesaplanmasında simetrinin yanı sıra bu matematiksel değer göz önüne alınır. Gözler arası mesafe, burun ve dudak arasındaki mesafe, ağız ve dudak kenarlarının yüz çizgilerine orantısı, gülme hattı gibi birçok ölçümlemede bu değere yakınlık aranır. İnsan gözüne uyumlu ve güzel görünen hemen her durumda hesaplanabilecek bu değer altın oran olarak anılmaktadır.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?
Herkes kendine özel, aynaya baktığında mutlu olduğu güzel bir gülümsemeyi hak eder. Artık daha güzel bir gülüşe ulaşmak yepyeni teknolojiler ışığında çok daha kolay.

Günümüzde geliştirilen dijital teknolojilerle yüz şekillerinin birbiriyle oranları ve kişinin istekleri doğrultusunda ideal gülüş ve dişler bilgisayar ortamında tasarlanıp hasta ağzına uygulanabilmektedir. Bu tasarlama yapılırken dikkate alınan altın oran hesaplamaları sadece dişlerin değil bütün bir gülüş ve yüz estetiğinin sağlanmasına olanak sağlamaktadır.

Dijital gülüş tasarımı (digital smile design) olarak adlandırılan yöntem yüzdeki altın oran dikkate alınarak kişiye en uygun gülüşün tasarlanmasıdır. Dental Group Hospitadent son teknolojileri takip eden yenilikçi tedavi anlayışı ve alanında uzman hekim kadrosuyla yepyeni bir gülümseme için tüm şubelerinde sizlere hizmet vermektedir.

Gülüş Tasarımı İçin Ayırmanız Gereken Zaman
İlk muayene gününde gerekli ölçümler yapıldıktan ve tasarım bilgisayar ortamında yapıldıktan sonra geçici kalıpların oluşturulması birkaç gün alabilmektedir. Dijital gülüş tasarımının hasta ağzına kalıcı olarak uygulanma süresi ise planlanan tedavilere göre değişkenlik göstermektedir.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?