Çocuğunuzun İlk Diş Hekimi Ziyareti: Olumlu Bir Deneyim İçin Hazırlık

Çocuğunuzun İlk Diş Hekimi Ziyareti: Olumlu Bir Deneyim İçin Hazırlık

Ağız ve diş sağlığı düzenli bakım ve gerekli durumlarda isabetli tedavileri gerektirir. Peki, bebekler için durum nasıldır? çocuğun ilk diş muayenesi zaman diş hekimine gitmelisiniz? Randevunuzdan önce ve sonra ne yapmalısınız?

Hepimiz diş hekimi korkusunun ne demek olduğunu bir parça biliriz. Aynı şekilde çocuklarımız da ilk diş hekimi randevusuna giderken ya da muayene sırasında tedirgin olabilirler. Bu yazıda, çocukların diş hekimine ilk ziyaretlerini konu alıyoruz. Çocuğun korku veya endişesini en aza indirmek için ebeveynlere bazı basit ama etkili tavsiyeler verdiğimiz bu yazının ihtiyaç duyan herkese faydalı olmasını diliyoruz.

Çocuğunuz İlk Diş Hekimi Ziyareti Neden Önemlidir

Çocukların ilk diş hekimi ziyareti birçok ebeveyn için oldukça heyecan vericidir, fakat bir o kadar da gergin bir süreç olabilir. Çocukların ilk diş muayenesi sadece dişler için değil, çocuğun genel ağız yapısını da gözlemleme fırsatı sunduğu için önemlidir. Ayrıca, ilk diş muayenesinde, ebeveynler çocuklarının diş temizliği başta olmak üzere, ağız ve diş sağlığı için önem arz eden konular hakkında bilgi alabilirler. 

Ebeveynler çocuklarının ağız ve diş sağlığıyla yakından ilgili olsalar da, çocuklarında diş hekimi korkusunun başlamasını da kesinlikle istemezler. Bu nedenle çocukları ilk diş randevusuna götürürken süreci tüm yönleriyle ele almalı ve çocuklarımızın diş sağlığını korurken onların pozitif bir diş muayenesi tecrübesi edinmesini sağlamalıyız.

Bu yazıda, çocukların ilk diş hekimi ziyaretini ele alıyoruz. Bu bağlamda, olumlu bir diş hekimi ziyaretinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler sunuyoruz. Böylece, ebeveynlerin bu önemli randevu hakkında daha bilinçli ve hazırlıklı olabileceklerini umuyoruz. Son olarak Melsadent gibi alanında uzman bir diş kliniğinde, çocukların ilk diş hekimi ziyaretleri için sunulan imkanlardan bahsedeceğiz.

Çocuğunuz İlk Diş Hekimi Ziyareti Ne Zaman Olmalıdır?

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre çocukların ilk diş randevusu 1 yaşını geçmeden yapılmalıdır. Çocuğun ilk dişlerinin görüldüğü bu dönemde yapılan etkili bir muayene birçok farklı açıdan önem arz etmektedir.

Çocukların İlk Diş Hekimi Ziyaretleri Neden Önemlidir?

Olumlu ve verimli geçen bir ilk randevu çocukların halihazırdaki ve gelecekteki ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. İşte çocukların dişçi ziyaretlerine devam etmesinin en önemli avantajları:

 • Erken teşhis ve tedavi
 • Minimum dişçi korkusu
 • Faydalı alışkanlıklar kazanma (diş fırçalama ve yeme-içme önerileri)
 • İleriye dönük risk değerlendirmesi
 • Gelişimin gözlemlenmesi
 • Ebeveyn rehberliği

Çocuğunuzun İlk Diş Hekimi Ziyareti Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği gibi, çocukların ilk diş ziyaretleri ebeveynler ve çocuklar için önemli bir konudur. Aşağıda ilk diş ziyaretinde dikkat edilmesi gereken noktaları aşamalar halinde bulabilirsiniz: 

Ziyaret Öncesi Dikkat Edilecek Hususlar

 • Bir pediatri uzmanı seçin. Pediatristler çocuklarla çalışma konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Bu sayede, çocuğunuzla daha dostça bir iletişim kurabilirler.
 • Pozitif Dil Kullanın. Çocuğunuz için tedirginlik yaratabilecek diş hekimliği terimlerini kullanmaktan kaçının. Örneğin, diş çekimi yerine diş temizliğinden bahsedebilirsiniz.
 • Doktorculuk Oynayın. Evde oyuncak bir hayvanın dişlerini beraber muayene edin ve diş fırçasıyla fırçalayın.
 • Kitapları ve videoları kullanın. Çocuğunuzla beraber diş hekimi ziyaretlerini konu alan, görsel olarak rahatsız edici olmayan videolar izleyebilirsiniz. Ayrıca ona bu konuyla ilgili hikayeler okuyabilirsiniz.

Ziyaret Günü Dikkat Edilecek Hususlar

 • Sakin olun. Çocuğunuz duygusal olarak sizden etkilenebilir. Ona endişeli değil, aksine onun diş sağlığı için heyecanlı olduğunuzu gösterin.
 • Keşfetmesine izin verin. Eğer gittiğiniz diş kliniği müsaade ederse, gerekli önlemleri alarak, çocuğunuzun ofis içerisinde dolaşmasına izin verin.
 • Tanışmak rahatlatır. Muayeneye başlamadan önce, diş hekimi ve asistanını maskesiz bir şekilde çocuğunuzla tanıştırıp, kısa bir sohbet etmesini sağlayın.
 • Oyuncakları kullanın. Çocuğunuzun evde oynadığı ve yanından ayırmadığı oyuncağı veya favori battaniyesi varsa yanında bulundurun. Bu onu güvende hissettirecektir.

Muayene Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Çocuğunuzun yanında olun. Yoğun olsanız bile, bu önemli anda çocuğunuzun yanında olun ve ona destek verin.
 • Diş hekimine sorular sorsun. Çocuğunuzu diş hekimine ya da klinikteki diğer personele sorular sorması konusunda cesaretlendirin. Bu tür diyaloglar çocuğunuzun endişesinin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Olumlu telkinde bulunun. Çocuğunuzu cesareti ve gösterdiği iş birliğinden ötürü övüp, iyi bir iş çıkardığını söyleyin.

Ziyaret Sonrasında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Olumlu telkine devam edin. Bu defa çocuğun başarısını tebrik edip onu ödüllendirin. Bir parka gitmek ya da sevdiği başka bir şeyi yapmak olabilir.
 • Beraber diş fırçalayın. İlk muayeneden sonra artık diş fırçalama rutinini beraber yaparak eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Melsadent’te Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı

Melsadent İstanbul’da Tuzla bölgesindeki en iyi diş kliniğidir. Modern ve teknolojik hizmet binası, deneyimli ve donanımlı hekim kadrosu ile hem yurtiçinden hem yurtdışından binlerce hastayı daha güzel gülüşlere kavuşturuyor. Melsadent, kusursuz hizmet ve 100% hasta memnuniyeti anlayışı ile Tuzla diş klinikleri arasında saygın bir konumda bulunuyor.

Çocuklarınızın ağız ve diş sağlığı için güvenle tercih edebileceğiniz Melsadent Diş Kliniği, alanında yetkin pedodonti uzmanları ile çocuklarınızı ilk muayenesinden itibaren titizlikle takip eder. Periodik ağız ve diş sağlığı kontrollerinin yanı sıra, çocuk gelişiminin herhangi bir döneminde karşılaşabileceğiniz ağız ve diş sağlığı problemlerinde çocuğunuza en uygun tedavi seçeneklerini sizlere sunarak, kısa sürede çözümler üretir.

Eğer siz de çocuğunuz için en iyi diş hekimi ya da kliniğini arıyorsanız, Melsadent’e mutlaka uğramalısınız.

 

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Temsilcimizden online destek ve randevu alabilirsiniz.
👋 Nasıl yardımcı olabilirim?